„Zdrowie zaczyna się w brzuchu” Justin Sonnenburg, Erica Sonnenburg – Recenzja

Książka autorstwa małżeństwa Sonnenbergów w bardzo przyjemny i przystępny sposób wyjaśnia znaczenie drobnoustrojów zasiedlajacych ludzkie jelita.
Opisują jak istotne jest utrzymywanie dużej różnorodności dobroczynnych bakterii jelitowych dla naszego zdrowia, gdyż pełnią one szereg kluczowych funkcji dla zdrowia. Między innymi odpowiadają za odporność organizmu, wytwarzają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – bardzo porządane przez nas, metabolizują leki. Badania pokazują też, że pewnego rodzaju bakterie w jelicie determinują wystepowanie kolek u malutkich dzieci.
Autorzy Ukazują ogromną rolę w kształtowaniu prawidłowej flory bakteryjnej jaką odgrywa naturalny poród, karmienie piersią jak również codzienna dieta czy też aktywność fizyczna.
Przestrzegają przed nadużywaniem antybiotyków które przyczyniają się do rozwoju niekorzystnej mikroflory, nadmiernym stresem jak również nadmierną sterylnością.
W książce został poruszony bardzo ciekawy wątek dwustronnej komunikacji pomiędzy jelitami a mózgiem oraz wpływ mikroflory na nasze postrzeganie świata a nawet zachowanie.
Z książki dowiemy się jak powinniśmy się odżywiać aby wspomóc rozwój dobroczynnych bakterii jelitowych bez których nie byłoby możliwe życie.
W końcowym rozdziale znajdziemy przepisy bogate w błonnik rozpuszczalny stanowiący pożywienie dla dobroczynnych bakterii. Autorzy proponują czasem przyrządzenie czegoś w mikrofalowce – czego ja absolutnie nie polecam z uwagi jej szkodliwość.

 

Autor tekstu: Justyna Brzezińska

 

One thought on “„Zdrowie zaczyna się w brzuchu” Justin Sonnenburg, Erica Sonnenburg – Recenzja

Komentarze są wyłączone.